کوکب موسوی
معاونت توسعه مدیریت و
سرمایه انسانی

 
۱۳۹۶/۰۹/۰۸

تشریح وظایف بازرسان مواد ۹۱ و ۹۲ قانون مدیریت خدمات کشوری

به منظور تبیین نقش و جایگاه بازرسان مواد 91 و 92 قانون مدیریت خدمات کشوری که به منظور ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد اداری منصوب می گردند، جلسه ای به مدت 2 ساعت در روز سه شنبه 1396/9/7 با حضور جناب آقای دکتر خرازی، رئیس محترم امور سلامت اداری، صیانت از حقوق مردم و دبیر هیات عالی نظارت سازمان اداری و استخدامی کشور با شرکت حدود 90 نفر از بازرسان دستگاههای اجرایی استان در محل سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی تشکیل شد. در این جلسه ابتدا معاونت محترم توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان ضمن خوشامد گویی به حضار و تبریک آغاز ولایت و امامت حضرت مهدی (عج)، به ارتقاء سلامت اداری به منظور افزایش اعتماد عمومی و به عنوان یک شاخص مهم در سرمایه اجتماعی اشاره نمود. موسوی افزود مقام معظم رهبری نیز همواره به سلامت اداری به عنوان یک ضرورت پرداخته اند و از فرمان 8 ماده ای ایشان در مبارزه با فساد به عنوان بارزترین منشور در این زمینه می توان نام برد.
از مهمترین اقدامات صورت گرفته در سلامت اداری نیز تصویب قانون " ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد" در سال 1390 است که در سال 1394 نیز توسط ریاست محترم جمهور قانون تمدید اجرای آزمایشی آن به مدت 3.5 سال دیگر، ابلاغ شده است.
از دیگر مصادیق می توان به ابلاغ دستور العمل اجرایی مواد 91 و 92 قانون مدیریت خدمات کشوری  در سال 1393 اشاره نمود.
بر اساس این دستورالعمل بازرسان به منظور اجرای این قانون، توسط بالاترین مقام دستگاه تعیین می گردند. این افراد بایستی متعهد و متخصص بوده و سایر شرایط مندرج در ماده 2 این دستورالعمل را داشته باشند. نحوه فعالیت بازرسان و چگونگی انتخاب آن ها و نحوه ارائه گزارشات بازرسی نیز در این دستورالعمل تعیین گردیده است.
در ادامه، دکتر خرازی ضمن تشریح دستورالعمل به تبیین جایگاه بازرسان پرداختند و اشاره نمودند بازرسان چشم و گوش نظام در دستگاههای اجرایی هستند و باید نظارت آن ها شامل نظارت پیشینی، نظارت فرایندی (طول کار) و نظارت پسوندی باشد.
نظارت اول به شناخت گلوگاهها و نقاط آسیب خیز و فسادآور، نظارت دوم به نظارت بر کارکنان و مدیران دستگاه در حین انجام وظایف اداری و نظارت سوم هم به نظارت بر رصد و انجام نتایج کار (تشویق یا تنبیهات) و اجرای قانون است. در هر یک از این مراحل بازرس وظایف مشخصی دارد.
ایشان در ادامه فرمودند 13 وظیفه و کار مهم باید توسط ما و بازرسان انجام شود تا اهداف فوق میسر گردد.
1- شفاف سازی فرایندهای اداری و کاستن از پیچیدگی ها
2- کاهش ارتباط رو در رو ارباب رجوع با کارمند
3- نظام شایسته سالاری به خصوص در انتصاب افراد
4- آموزش و فرهنگ سازی
5- پاکسازی و اصلاح از سطوح بالای هرم سازمانی شروع شود
6- تبحر و تخصص مدیران
7- توجه به نیروی انسانی دستگاه
8- تامین امنیت شغلی کارکنان
9- چرخش عادلانه کارکنان در پست ها
10- روزآمد کردن نحوه رسیدگی به شکایات ارباب رجوع
11- تنبیه به موقع و جدی کارکنان متخلف بدون اغماض
12- انتشار آمار صحیح مرتکبین فساد و تنبیهات اعمال شده
13- توازن و تناسب بین تشویق و تنبیه کارکنان منضبط و خاطی
بنا به گفته جناب دکتر خرازی، معاونین توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها به عنوان نماینده سازمان اداری و استخدامی کشور به عملکرد بازرسان نظارت خواهند داشت و ضروری است بازدید از دستگاهها به منظور قرائت گزارش های بازرسان را در دستور کار قرار دهند.
سپس حاضرین به طرح سوال و رفع ایرادات دستورالعمل مذکور و قانون سلامت اداری پرداختند. مقرر شد برگزاری جلسه آموزشی بازرسان نیز با اولویت در دستور کار این معاونت قرار گیرد.


منبع : معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی
تعداد بازدیدها : ۱۶۸


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان برنامه و بودجه استان خراسان رضوی می باشد..

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان
نظرسنجی